Kalendarium

Välkommen till RSKVs Kalendarium och alla aktiviteter fram till sommaren!

OBS! Tiden är ändrad för 13 mars enligt nedan!

Medlemskap ger även ett extra stöd till musiker och korister genom den årliga stipendieutdelningen. Du får alltid rabatt och många fina specialerbjudanden till konserter. Ett helt unikt stort utbud av repetitioner. Se och lyssna på hur musiken övas in med världsartister! Vi har även många egna evenemang och erbjudanden inklusive resor.

Onsdag 31 januari:

Repetition 10:00−14:00 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 09:30. Inget insläpp efter 09.45.

Eventkonsert med Anna Ternheim och Maja Francis - Nashville.

Dirigent: Erik Arvinder med Radiosymfonikerna.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/maja-francis-anna-ternheims-nashville/

Tisdag 6 februari:

Repetition 11:15−15:05 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 10:45. Inget insläpp efter 11.00.

Mahler: Rückert-Lieder och Symfoni nr 7.

Dirigent: Daniel Harding, Christian Gerhaher, baryton med Radiosymfonikerna.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/harding-gerhaher-mahler/

Lördag 17 februari:

Konsert med CD-release 18:00 i Allhelgonakyrkan.

Andreas Halléns pianokvartett och pianotrio med mera - se tidigare video här!

Reducerat biljettpris (välj MEDLEM I KVAH) för Vänföreningens medlemmar då vi har sponsrat utgivningen. Spelar gör radiosymfonikerna Frida Hallén Blixt, violin, Ingegerd Kirkegaard, viola och Helena Nilsson, cello – tillsammans med pianisten David Wärn.

https://www.ticketmaster.se/event/ateruppvackt-nationalromantik-kammarmusik-av-andreas-hallen-biljetter/651523

Tisdag 20 februari:

Repetition 11:15−15:05 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 10:45. Inget insläpp efter 11.00.

Alfvén: En skärgårdssägen; Beethoven: Pianokonsert nr 4; Strauss: Also Sprach Zarathustra.

Dirigent: Daniel Harding; Paul Lewis, piano med Radiosymfonikerna.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/paul-lewis-i-beethovens-pianokonsert-nr-4/

Torsdag 22 februari - föranmälan senast 18 februari:

Repetition 09:30−14:30 på Musikhögskolan med Musikhögskolans

Symfoniorkester i Kungasalen, Musikhögskolan, Valhallavägen 105.

Prokofjev: Pianokonsert nr 2; Korngold: Robin Hood; Respighi: Romerska fester.

Dirigent: B Tommy Andersson.

Föranmälan till vanforeningenrskv@gmail.com senast 18 februari.

9-12 mars:

Resa till Paris och Radiosymfonikernas konsert i Philharmonie de Paris.

Program enligt 20 februari ovan.

Även gästspel av London Symphony Orchestra under Simon Rattle.

Besök på Musée de la Musique under kunnig ledning.

Resan är fulltecknad men återbud kan komma.

Onsdag 13 mars:

Repetition 14:30−17:20 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 14:00. Inget insläpp efter 14.15.

Sandström: Sonnets of darkness and love.

Dirigent: Kaspars Putniņš; Nils Landgren, trombon med Radiokören.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/radiokoren-nils-landgren-sonnets-of-darkness-and-love/

Måndag 18 mars - föranmälan senast 11 mars:

Årsmöte i Berwaldhallen 17:30-19:00 ca.

Föranmälan till vanforeningenrskv@gmail.com senast 11 mars.

Skriv Årsmöte 2024 i ämnesraden.

Tisdag 26 mars:

Repetition 11:15−15:05 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 10:45. Inget insläpp efter 11.00.

Wagner: Tannhäuser Uvertyr, Wesendonck-lieder; Bruckner: Symfoni nr 3 d-moll.

Dirigent: Leopold Hager; Dorottya Láng, mezzosopran.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/leopold-hager-tolkar-wagner-bruckner/

Onsdag 17 april:

Repetition 14:00−17:00 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 13:30. Inget insläpp efter 13.45.

Beethoven: Missa Solemnis.

Dirigent: Herbert Blomstedt; Julia Kleiter, sopran; Katija Dragojevic, mezzosopran; Maximilian Schmitt, tenor; Tarek Nazmi, bas med Radiosymfonikerna.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/missa-solemnis-med-blomstedt/

Fredag 3 maj:

Repetition 11:15−15:05 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 10:45. Inget insläpp efter 11.00.

Mozart: Pianokonsert nr 23  A-dur; Rimsklij-Korsakov: Scheherazade.

Dirigent: Maxim Emelyanychev; Maxim Emelyanychev, pianoforte.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/mozart-i-handerna-pa-maxim-emelyanychev/

Onsdag 8 maj:

Utdelning av Vänföreningens stipendier 2024 vid bonuskonsert för
abonnenter, med Radiosymfonikerna och Radiokören i Berwaldhallen.

Tisdag 21 maj:

Repetition 11:15−15:05 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 10:45. Inget insläpp efter 11.00.

Rachmaninoff: Pianokonsert nr 3 d-moll; Taras Bulba: Rapsodi i 3 avsnitt efter Nikolaj Gogols roman med samma namn; Debussy: La Mer.

Dirigent: Daniel Harding; Leif-Ove Andsnes, piano.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/harding-moter-andsnes/

Eventuellt men ej fastslaget ännu - Tisdag 28 maj:

Repetition 11:15−15:05 i Berwaldhallen - läs instruktionerna (länk).

Samling utanför ingången 10:45. Inget insläpp efter 11.00.

Schnittke: Klingende Buchstaben, Herrn Alfred Schlee zum 90, Preludium in memoriam Dmitrij Sjostakovitj, för violin och tape; Borboudakis: Z Metamorphosis;

Sjostakovitj: Cellokonsert nr 1, Symfoni nr 10.

Dirigent: Constantin Carydis: Sol Gabetta, violoncell; Eriikka Nylund, viola; Malin Broman, violin.

https://www.berwaldhallen.se/konsert/sol-gabetta-tolkar-schnittke-sjostakovitj/